ОБЕРЕЖНО: ЛЕПТОСПІРОЗ!

Попереду — пора приємного відпочинку, цікавих і незабутніх вражень. У спекотні літні дні нас звабливо манить до себе прохолодна свіжість річок, озер, ставків. Кидаючись в обійми води, ми ігноруємо небезпеку, яка може таїтись в її глибинах.
У теплий період року (з травня — по жовтень) різко збільшується кількість хворих на лептоспіроз. Лептоспіроз — небезпечне гостре інфекційне захворювання, на яке хворіють люди і тварини, викликане мікробом лептоспірою (від латинської назви лептос — ніжний, спіра — спіраль, тобто ніжна спіраль).
Мікроби разом з сечею хворих тварин потрапляють у водойми, де й живуть до 300 днів. Хворіють на лептоспіроз велика рогата худоба, свині, кози, вівці, хутрові звірі, сірі щури та мишоподібні гризуни, собаки. Розміщення тваринницьких ферм поблизу водойм, неправильна організація водопоїв можуть стати причиною зараження води лептоспірами і швидко стати джерелом поширення захворювання на лептоспіроз.
Відпочивальники можуть інфікуватися лептоспірами під час купання у непротічних, заражених лептоспірами водоймах, якщо вживають сиру воду з них.
Мікроби потрапляють до організму не тільки через кишково-шлунковий тракт, а й через ушкодження шкіри (мікротравми) та слизової оболонки.
Інфікування лептоспірозом можливе і взимку. Причини можуть бути такі: вживання продуктів, забруднених лептоспірами, догляд за хворими тваринами, недотримання правил особистої гігієни.
Медики наводять симптоми цієї інфекційної хвороби. Інкубаційний період лептоспірозу від 4 до 14 днів. Хвороба починається раптово, підвищується температура до 38 — 40 градусів, сильно болять м’язи, з’являється слабкість, ломота у всьому тілі, суглобах. Хворий не може ходити. Можуть бути нудота й блювота, жовтушне забарвлення шкіри й слизових оболонок, висипи на шкірі, крововиливи в сітківку ока та внутрішні органи, у зв’язку з чим сеча та кал стають темними.
Без своєчасного лікування захворювання лептоспірозом може призвести до тяжких наслідків: ураження нирок, печінки та інших органів.
Як же захистити себе від лептоспірозу?
Лікарі-епідеміологи дають такі поради.
З настанням спекотних днів купатися слід тільки в спеціально відведених місцях; не пити сиру воду з відкритих водойм.
На польових роботах, рибній ловлі, під час догляду за хворою худобою необхідно дотримуватися правил особистої гігієни.
Продукти, воду зберігати в закритому вигляді, ретельно оберігати їх від гризунів.
Захищати своє житло та інші об’єкти від проникнення до них гризунів.
Дотримання санітарії, правил особистої гігієни та вищенаведених порад у побуті, місцях відпочинку захистить вас не тільки від лептоспірозу, а й від багатьох інших інфекційних хвороб. 

Марія СОПРОНЮК,
методист навчально-методичного центру ЦЗ та БЖД
Київської області