Консультації

ПРО ОБЛІГАЦІЇ ДЕРЖПОЗИКИ 1982 р.
Прошу дати відповідь, чи викуповує держава облігації державної внутрішньої позики 1982 року?
Петро ГАЙДУК
м. Теребовля, Тернопільська область

Законом України «Про державні гарантії відновлення заощаджень громадян України» встановлені зобов’язання держави перед громадянами України, які внаслідок знецінення втратили грошові заощадження, поміщені в період до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР, що діяли на території України, а також в державні цінні папери колишнього Союзу СРСР, у тому числі й в облігації Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року. Заощадження відновлюються у співвідношенні 1 карбованець заощадження до 1,05 гривні.
Нарахування компенсації проводиться установами Ощадбанку за умови явки власника цінних паперів особисто або за дорученням. На суму індексації видається компенсаційна ощадна книжка.
Повернення знецінених заощаджень проводиться поетапно, залежно від можливостей Державного бюджету України. З часу дії вищезгаданого закону викуп облігацій Державної внутрішньої виграшної позики 1982 року не здійснювався.
Держощадбанк України 


ПІЛЬГИ ВДОВІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦЯ
Поясніть, будь ласка, чи надається статус інваліда війни військовослужбовцям, які стали інвалідами в період проходження військової служби, та вдовам цих військовослужбовців?
Галина ЛИСКО
м. Вінниця 

Згідно з п.1 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їхнього соціального захисту», до інвалідів війни належать особи з числа військовослужбовців, осіб вільнонайманого складу, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання інших обов’язків військової служби, пов’язаних з перебуванням на фронті в інші періоди, з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, ядерних аварій, ядерних випробувань, з участю у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, ураженням ядерними матеріалами.
Статус інваліда війни надається на підставі довідки соціальної експертної комісії про групу та причинний зв’язок інвалідності з пораненням, контузією, каліцтвом, захворюванням, одержаним під час виконання обов’язків військової служби (службових обов’язків).
Крім того, слід зазначити, що надання цього статусу посмертно чинним законодавством не передбачено.
А за Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» передбачені пільги військовослужбовцям, а також звільненим з військової служби особам, які стали інвалідами під час проходження військової служби, та членам їхніх сімей, що перебувають на їхньому утриманні, батькам та членам сімей військовослужбовців, які загинули (померли) або пропали безвісти під час проходження військової служби. Їм надається 50-відсоткова знижка плати за користування житлом (квартирної плати) та плати за комунальні послуги (водопостачання, газ, електрична, теплова енергія та інші послуги) в житлових будинках усіх форм власності в межах встановлених норм, передбачених законодавством.
До членів сімей загиблих (тих, які пропали безвісти) або померли внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час захисту Батьківщини або виконання інших обов’язків військової служби (службових обов’язків), а також внаслідок захворювання, пов’язаного з перебуванням на фронті або одержаного в період проходження військової служби чи на території інших держав під час воєнних дій та конфліктів, належить, зокрема, один з подружжя, який не одружився вдруге, незалежно від того, виплачується йому пенсія чи ні (п.1 стаття 10).
Таким чином, за підтвердження військово-лікарською комісією причинного зв’язку захворювання та смерті чоловіка авторки листа з проходженням військової служби і того, що вона повторно не вступала в шлюб, на неї поширюватиметься чинність Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх родин» і відповідні пільги. 
Мінпраці України 


КОМУНАЛЬНИЙ БОРГ
Я маю заборгованість зі сплати за комунальні послуги з 2001 року. Чи є у ДЕЖ право вимагати від мене повної сплати боргу?
Любов СОРОКІНА
м.Запоріжжя

ДЕЖ має право звернутися з позовною заявою до суду про погашення заборгованості за комунальні послуги за останні три роки (2003, 2004, 2005 роки). Це право гарантує Цивільний кодекс України (стаття 257). Можна звернутися до начальника ДЕЖ і укласти договір про реструктуризацію боргу. Це дасть можливість оплачувати борг частинами. Якщо ви маєте заощадження, вкладені до 2 січня 1992 року в установи колишнього Ощадбанку СРСР, і накопичили заборгованість за будь-які комунальні послуги до 1 вересня 2004 року, але ретельно сплачуєте поточні рахунки, ваші борги повинні погашатися за рахунок заощаджень (постанова Кабінету Міністрів України від 29 липня 2005 року № 664).
Катерина ДЖМІЛЬ,
юрист