ГОРІХИ ЗАХИЩАЮТЬ ВІД ГІПЕРТОНІЇ ТА ДІАБЕТУ

Дієта, багата магнієм, перешкоджає розвитку метаболічного синдрому, повідомляє журнал Circulation.
Метаболічний синдром діагностується при поєднанні чотирьох симптомів: ожиріння в ділянці живота («пивний живіт»), гіпертонії, підвищеному вмісті холестерину і підвищеній концентрації глюкози в крові (при нормальному вмісті інсуліну).
Цей синдром є значущим чинником ризику розвитку ішемічної хвороби серця (ІХС) і іншої серцево-судинної патології, а також цукрового діабету.
У дослідженні, проведеному вченими з Північнозахідного університету (Чікаго), брали участь 4600 американців у віці від 20-30 років.
15 років професор Но Хе (Ka He) із співавторами відстежували взаємозв’язок між раціоном харчування учасників і ризиком подальшого розвитку метаболічного синдрому.
З’ясувалося, що у молодих людей, які регулярно включали в раціон страви, багаті магнієм, метаболічний синдром розвивався на 31 відсоток рідше, ніж у інших учасників дослідження. «Вищий рівень споживання магнію асоціювався з пониженим ризиком розвитку будь-якого з компонентів метаболічного синдрому», — повідомив Но Хе.
Згідно з рекомендаціями американського Інституту Медицини, щоденна потреба в магнії у 19-30 літніх чоловіків складає 400 міліграмів, у жінок — 310 міліграмів. Найбагатші на магній горіхи, мигдаль, а також шпинат, авокадо, банани, сухофрукти (курага, чорнослив і родзинки), пшеничні висівки і крупи (вівсяна, пшоняна, гречана).