Консультації

ЧОРНОБИЛЬСЬКІ ПЕНСІЇ
Розкажіть, будь ласка, які зміни відбулися в пенсійному законодавстві для ліквідаторів наслідків Чорнобильської катастрофи?
Микола ПАНЧ
м. Обухів, Київська область


Постановою Кабінету міністрів України від 27 грудня 2005 року №1293 «Про збільшення розмірів пенсій деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», уряд збільшив пенсії певним категоріям чорнобильців.
Збільшення пенсій запроваджено з 1 січня 2006 року. Так, у 3,5 раза збільшено пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1986 році та пенсії у зв’язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи членам їхніх сімей.
У 2,5 раза збільшено пенсії по інвалідності учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у 1987-1990 роках, громадянам, евакуйованим у 1986 році із зони відчуження, та пенсії в зв’язку з втратою годувальника внаслідок катастрофи на ЧАЕС членам сімей таких ліквідаторів.
Збільшення розміру пенсій здійснюється без урахування передбачених законодавством надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, сум індексацій та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством.
Пенсійний фонд України

ДОЛЯ ОБЛІГАЦІЙ ЦІЛЬОВОЇ ПОЗИКИ
Прошу роз’яснити мені таке. В 1990 році за державною цільовою позикою я виплатив вартість легкового автомобіля «Волга», але до цього часу не отримав ні авто, ні грошей, тільки встиг стати пенсіонером. Які є рішення Верховної Ради, уряду щодо цього питання?
Василь СТОЛЯРЕНКО
с. Циблі Переяслав-Хмельницького району
Київської області


Облігації державної цільової позики 1990 року «заморожені», як і вклади громадян України в колишньому Ощадбанку СРСР. Щороку уряд затверджує порядок та виділяє певні кошти на поступові виплати за знецінення вкладів Ощадбанку та облігацій цільової позики 1990 року. Нинішнього року для цього виділено один мільярд гривень, але більша частина їх пішла на погашення боргів таких вкладників за житлово-комунальні послуги. Отже, залишається тільки чекати, коли і яку чергову суму виплатить уряд «живими» грішми кожному, хто зазнав матеріальної втрати від знецінення вкладів Ощадбанку та облігацій цільової позики 1990 року, в нинішньому році й виплачуватиме надалі.
Олександр ІВАНОВ,
юрист

ДОПОМОГА ДЛЯ МАЛОЗАБЕЗПЕЧЕНОЇ СІМ’Ї
Скажіть, будь ласка, як визначається державна допомога для малозабезпеченої сім’ї? Який сьогодні прожитковий мінімум для різних груп населення?
Іванна ЛЕНЧУК
смт Козова, Тернопільська область


Статтею 65 Закону України «Про Державний бюджет України на 2006 рік» затверджено такі прожиткові мінімуми на одну особу в розрахунку на місяць для тих, хто належить до основних соціальних і демографічних груп населення:
— дітей віком до 6 років: з 1 січня — 400, з квітня — 410, з 1 жовтня — 418 гривень;
— дітей віком від 6 до 18 років: з 1 січня — 514, з 1 квітня — 527, з 1 жовтня — 536 гривень;
— працездатних осіб: з 1 січня — 483, з 1 квітня — 496, з 1 жовтня — 505 гривень;
— осіб, які втратили працездатність: з 1 січня — 350, з 1 квітня — 359, з 1 жовтня — 366 гривень.
Під час визначення права на державну допомогу сім’ям з дітьми, житлову субсидію, допомогу на поховання, щомісячну грошову допомогу малозабезпеченій особі, яка проживає разом з інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу (який, за висновком лікарської комісії медичного закладу, потребує стороннього догляду), та розрахунку розміру відповідної допомоги здійснюється обчислення сукупного доходу за Методикою обчислення сукупного доходу сім’ї для всіх видів спеціальної допомоги, затвердженої спільним наказом Мінпраці, Мінекономіки, Мінфіну, Держкомстату, Держкомітету з питань сім’ї та молоді від 15.11.2001 р. № 48г6/202/524/4555/3370 та зареєстрованої в Мін’юсті 07.02.2002 р. за №112/6400 (із змінами та доповненнями).
Відповідно до п.5 зазначеної Методики, до сукупного доходу сім’ї входять: нарахована зарплата, надбавки і доплати всіх видів; премії, відсоткові надбавки і щорічна винагорода з фонду матеріального заохочення за підсумками роботи за рік підприємства, установи чи організації; стипендії, пенсії, допомога (крім одноразової допомоги при народженні дитини, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається за рішенням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форми власності, в тому числі громадських і благодійних), інші грошові виплати, які мають систематичний характер.
Мінпраці України