Пригадується, як у березні 1990 року в один із вихідних днів в Алма-Аті відбулася подія, що здивувала місто. Опівдні у повітрі з’явилися три різнокольорові повітряні кулі. Літальні апарати пливли так низько, що було чітко видно обличчя аеронавтів. На одній з повітряних куль летів гість столиці Казахстану — двічі Герой СРСР, льотчик-космонавт Георгій Тимофійович Береговий. Польоти повітряних куль відбувалися напередодні відкриття в Алма-Аті союзної науково-практичної конференції з проблем розвитку повітроплавання в країні. Тож незважаючи на поважний вік, Г.Т. Береговий продовжував літати і після семидесяти років.
Немає потреби детально розповідати про життєвий і трудовий шлях цієї легендарної людини. Нагадаємо тільки, що майбутній Герой — наш співвітчизник. Село Федорівка Карлівського району на Полтавщині — його мала батьківщина, де він народився 15 квітня 1921 року. Дитинство минуло у місті Єнакієвому Донецької області. З сімнадцяти років юнак працював на місцевому металургійному заводі, навчався в аероклубі. Далі — Ворошиловградська військова авіаційна школа, участь у Другій світовій війні, служба у штурмовій авіації. Спочатку льотчиком, потім командиром ескадрильї. До речі, свій сотий бойовий виліт гвардії старший лейтенант Г. Береговий здійснив саме над Україною, в районі Звенигородка—Шпола. На той час на грудях льотчика вже сяяли три ордени: Олександра Невського і два Червоного Прапора. Ще після восьми переможних боїв з ворогом йому було присвоєно звання Героя СРСР (1944). А всього на його рахунку — 185 бойових вильотів на штурм важливих об’єктів, живої сили і військової техніки противника.
Після війни закінчив Вищі офіцерські курси і курси льотчиків-випробувачів, а у 1956 року — Військово-повітряну академію (нині їмені Ю.Гагаріна). Далі 16 років служив льотчиком-випробувачем, коли кожен політ — це поєдинок із невідомістю. Маючи великий життєвий і професійний досвід, потрапив до загону космонавтів (1964). Чотири роки готувався до заповітної мети. Нарешті 26-30 жовтня 1968 року Георгій Береговий вирвався у політ на космічному кораблі «Союз-З», який відбувався у складних умовах. Пілотований корабель кілька разів зближався з безпілотним «Союзом-2» до відстані одного-двох метрів. Після закінчення експерименту безпілотний корабель спустили з орбіти і успішно приземлили, а політ Георгія Тимофїйовича тривав ще три доби. Космонавт провів значний комплекс наукових досліджень: фотографував хмарне і сніжне покриття, денний і вечірній горизонт Землі, спостерігав за утворенням циклонів, визначив кілька вогнищ лісових пожеж на континенті. У результаті спільного польоту космічних кораблів «Союз-2» і «Союз-3» були вирішені важливі завдання по відпрацюванню засобів для автоматичного пошуку, зближення і стикування кораблів, ручного управління новим апаратом під час виконання маневрів. Крім того, був підтверджений високий рівень надійності бортових систем і апаратури корабля. Основне льотне відпрацювання космічного корабля «Союз» було завершено.
За цей випробувальний політ наш земляк удостоївся другої Золотої Зірки і звання генерал-майора авіації. Потім 15 років працював директором науково-дослідного Інституту Центру підготовки космонавтів імені Ю. Гагаріна, віддаючи всі сили, енергію, знання освоєнню космосу. Колеги по службі і сьогодні відзначають людяність Георгія ТимофІйовича, розсудливість, об’єктивність. Думки його були завжди виважені і виразні, прагнення до ризику межували у характері космонавта з глибокими знаннями обстановки, точними розрахунками. Йому були притаманні такі людські риси, як кмітливість, привабливість, скромність, почуття гумору.
Георгій Береговий — лауреат Державних премій СРСР І України, почесний громадянин семи міст країн Європи. А ще — кандидат психологічних наук, автор більше двадцяти наукових праць, шести книг, нагороджений золотими медалями імені К.Ціолковського та Ю. Гагаріна.
Багато десятиліть Георгій Тимофійович жив і працював у Москві, але часто приїжджав на дорогу серцю Україну. Охоче, з душевним трепетом відвідував рідну Федорівку, де народився, місто Єнакієве, де починав свої перші самостійні трудові кроки, місто Луганськ, де вчився льотної справи, місто Київ, яке боронив в роки фашистської навали.
Не стало двічі Героя СРСР, заслуженого льотчика-випробувача, генерал-лейтенанта Г.Т. Берегового 30 червня 1995 року. Помер після операції на серці. Похований на Новодівичому кладовищі російської столиці.
Валентин САНДУЛ,
член Авіакосмічного товариства України
м. Київ
ПРОКЛАДАВ ШЛЯХ ДО СТИКУВАННЯ КОСМІЧНИХ КОРАБЛІВ
85 років тому народився льотчик-космонавт Георгій Береговий
попередня стаття
КОНСУЛЬТАЦІЇ
КОНСУЛЬТАЦІЇ