Лєна СТЕПАНЮК — ЖЕРТВА МІНІСТЕРСЬКОЇ БЮРОКРАТІЇ

У 46 числі «Української газети плюс» за 15 грудня 2005 року у статті «На навчання не пустили» наша газета розповідала про те, як Лєну Степанюк із села Полапи Любомльського району Волинської області, яка була зарахована на денне навчання у Національну академію державної податкової служби України, не допустили до занять.

          Після повідомлення Державної податкової адміністрації про публікацію на нашу адресу надіслав відповідь заступник голови ДПА України В.І. Ревун. Подаємо її повністю.
          Шановний Іване Андрійовичу!
          Державною податковою адміністрацією України уважно розглянуто Ваш лист від 22.02.06 №6 щодо вступу абітурієнтів до Національної академії державної податкової служби України у 2005 році.
          На перший курс денної форми навчання юридичного факультету за спеціальністю «Правознавство» за рахунок коштів Державного бюджету України зараховано 130 осіб. З урахуванням місць для абітурієнтів позаконкурсних категорій (сиріт, інвалідів, постраждалих від аварії на ЧАЕС 1-2 категорії, 3 категорії разом з цільовим направленням тощо) і абітурієнтів, які зараховувалися поза конкурсом, осіб, що мали цільове направлення відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.06.99 № 1159 «Про підготовку фахівців для роботи в сільській місцевості». Останнім зарахованим на навчання за державним замовленням є абітурієнт, який набрав за два іспити в сумі 17 балів, із середнім балом атестата 10.25. Степанюк Лєна Олександрівна за результатами конкурсних випробувань набрала 14 балів, тому не була зарахована на навчання за державним замовленням до Національної академії державної податкової служби України за спеціальністю «Правознавство», про що їй надана вичерпна відповідь листом ДПА України від 16.09.05 №7524/С/04-1315.
          Відповідно до статті 64 Закону України «Про вищу освіту» показники державного замовлення на підготовку фахівців з вищою освітою формуються Міністерством економіки України на підставі узгодженого подання центрального органу виконавчої влади, який має у своєму підпорядкуванні вищі навчальні заклади. Обсяги прийому на перший курс за рахунок коштів Державного бюджету щорічно визначаються ДПА України, у підпорядкуванні якої перебуває Національна академія державної податкової служби України, відповідно до потреб служби у фахівцях.
          У червні 2005 року ДПА України переглянула потребу у підготовці фахівців і скоротила обсяги підготовки фахівців для державної податкової служби України. Відповідні зміни стосовно обсягів підготовки були внесені до Правил прийому до Національної академії ДПС України.
          Про зміни обсягів було поінформовано Міністерство економіки України листами від 07.07.05 №7719/5/04-1316 та від 12.07.05 №7936/5/04 «Щодо внесення змін до обсягів державного замовлення на 2005 рік», але вони не ввійшли до Постанови Кабінету Міністрів України від 12 липня 2005 р. №570 «Про державне замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб у 2005 році».
          Відповідно до Порядку формування та розміщення державних замовлень на поставку продукції для державних потреб і контролю за їх виконанням, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.02.96 №266, Міністерство економіки України опрацювало подані ДПА України пропозиції щодо внесення змін до затверджених обсягів державного замовлення на 2005 рік та своїм наказом від 08.08.2005 №237 «Про внесення змін до обсягів державного замовлення на закупівлю товарів, виконання робіт, надання послуг для державних потреб у 2005 році» внесло зміни до обсягів державного замовлення деяких вищих навчальних закладів, в тому числі підвідомчого вищого навчального закладу ДПА України – Національної академії ДПС України.
          На підставі рішення приймальної комісії Національної академії ДПС України від 19.07.05 наказом Національної академії ДПС України від 21.07.05 №1328 «Про зарахування на навчання до Національної академії ДПС України за рахунок коштів Державного бюджету України у 2005 році» відбулося зарахування абітурієнтів відповідно до зміненої потреби ДПА України.
          Стосовно наказу академії від 22.07.05 № 1330 «Про зарахування на навчання до Національної академії ДПС України у 2005 році за рахунок коштів Державного бюджету України у 2005 році за освітньо-кваліфікаційним рівнем бакалавр», який був підписаний колишнім ректором академії Мельником П.В., то його визнано не дійсним, оскільки він підготовлений всупереч наказів ДПА України.

З повагою
заступник голови В.І. Ревун

          Відповідь заступника голови Державної податкової адміністрації свідчить, що начебто нічого особливого не сталося. Просто, виявляється, дяді-міністри не внесли змін до постанови Кабміну України № 570 від 12 липня 2005 року про зменшення обсягів підготовки фахівців для державної податкової служби за державним замовленням, про що ДПА України інформувала сьомого та дванадцятого липня 2005 року (тобто в день появи Постанови Кабміну № 570). А за невчасну подачу інформації або не включення її до державних документів, зрозуміло, ніхто не відповідає і не несе ніякого покарання.
          Зауважте, 8 серпня 2005 року після того, як 22 липня 2005 року наказом ректора Національної академії ДПС України було зараховано на навчання Лєну Степанюк. Міністерство економіки України опрацювало подані ДПА України пропозиції щодо «внесення змін до затверджених обсягів державного замовлення на 2005 рік», і видало наказ №237, яким «внесло зміни до обсягів державного замовлення деяких вищих навчальних закладів, в тому числі і підвідомчого закладу ДПА України — Національної академії ДПС України». Тобто заднім числом, коли вже вступники були зараховані студентами, їм влаштували ще один конкурс без їхнього відома. Цього конкурсу, зрозуміло,  Лєна Степанюк не витримала, і не була допущена охороною академії до занять.

          Тільки до чого тут заперечення дійсності наказу №1330 від 22.07.2005 року колишнього ректора Національної академії державної податкової служби України П. В. Мельника, якщо він виданий був, згідно з Постановою Кабміну №570 від 12.07.2005 року, а не згідно з невідомими наказами ДПА?
          Чи, може, вже накази ДПА стали вищими від постанов Кабміну?

Словом, вийшло гидко. Дяді-міністри плюнули в десятки юних душ і не вибачилися. Очевидно, вони звикли по-совковому ставитися до людей, як до бездушних ґвинтиків.