БУДІВНИЦТВО БІЛЯ НСК «ОЛІМПІЙСЬКИЙ» ТРИВАТИМЕ

Кілька років точиться боротьба навколо будівництва у центрі Києва біля НСК «Олімпійський» торгово-розважального центру.

         Кілька років точиться боротьба навколо будівництва у центрі Києва біля НСК «Олімпійський» торгово-розважального центру. З минулого літа вона набула особливого загострення. Перевірки, комісії, періодичні інформаційні «виверження» керівництва Федерації футболу України (ФФУ) з апеляціями до громадськості та влади — а будівництво тим часом триває. «Футболіст № 1» Григорій Суркіс лякає дискваліфікацією стадіону та зривом кампанії щодо спільного проведення Україною і Польщею чемпіонату Європи-2012 року — а будівельники та урядовці і в вус не дмуть. Більше того, нещодавно робоча група при уряді України підтримала згадане будівництво біля головного стадіону України. Чим висловила незгоду з позицією Суркіса.
         Що ж стоїть за всіма цими перипетіями навколо будівництва, яке вже стало навколофутбольною притчею во язицех. Його інвестори вважають, що в цій історії Суркіс відстоює особисті бізнесові інтереси. «Весь галас навколо цього питання викликаний не нормами безпеки, евакуації або якимись технічними проблемами, пов’язаними зі стадіоном, — заявив один з інвесторів, член наглядової ради литовської компанії ЗАТ «НЕСТ» Сергій Рябінін.  — Я думаю, у першу чергу, він покликаний створити таку напруженість, такий розпал пристрастей навколо цього об’єкта, щоб можна було під шумок «протягнути» схему, що уже протягом останніх шести років намагається реалізувати проектний інститут для комерційних структур. Вони намагаються побудувати там готель або офісний центр на території стадіону на чотирьох га. Організувати будівництво й забудувати цю площу точно так само, як і ми. Тільки вже не ми її будемо забудовувати, а комерційні структури пана Суркіса». Щодо питання безпеки вболівальників Сергій Рябінін заявив наступне: «На наш погляд, все що відбувається сьогодні, це чистої води спекулятивні інсинуації Федерації футболу... Та безцеремонність, з якою сьогодні влаштовують уболівальникам обшуки на вході, перевірки суперечить вимогам УЄФА. Норми УЄФА говорять, що перевірка вболівальника може проводитися не більше одного разу, але ті, хто ходить сьогодні на футбол, знають, що як мінімум 4 рази людей перевірять і створюють їм незручності. Федерація могла вже давно потурбуватися про нас, поставити на вході електронну систему допуску. Коли ми готувалися до будівництва, то розглядали варіанти установки іноземного й українського встаткування для електронної системи допуску. Якщо ставити наше обладнання, то коштуватиме воно не так вже й дорого — близько 3 мільйонів гривень. Стадіон на підготовку в 2004 році одержав від Міністерства фінансів 7 мільйонів гривень, і витратив ці гроші. На жаль, я не бачу витрат цих грошей ні в проекті, ні в реконструкції стадіону». 
         «Комплекс, що ми будуємо, матиме 1200 парковочних місць, — зазначив член наглядової ради ТОВ «Юджин», офіційний представник компанії Hanner в Україні Сергій Овчинников. — Ми офіційно заявили, що на час проведення футбольних матчів безкоштовно надаватимемо у користування НСК «Олімпійський» ці парковочні місця. Там можна буде приймати машини V.I.P. гостей, які сьогодні ставити просто ніде. Від нашого комплексу стадіон тільки виграє... Проведенню матчів заважає не проект, не торгово-розважальний центр, а сам процес будівництва. Півроку назад ми офіційно заявили, що працюємо по 24 години на добу, аби навесні 2007 року здати комплекс в експлуатацію. І забути взагалі про будівництво в тому місці. Ми за свої кошти замовили в проектній майстерні скорегований проект евакуації, згідно з вимогами ФІФА. У вимогах ФІФА й УЄФА є норми, яким НСК «Олімпійський» відповідає й буде відповідати по завершенню будівництва нашого об’єкта: 1) необхідно, щоб на одного глядача на стадіоні було 0,58 квадратного метра землі — ця норма дотримується; 2) необхідно, щоб з території було 167 погонних метрів виходів — ця норма дотримується». 
         До цього всього варто додати, що комісія від УЄФА, яка минулої осені відвідала Київ з інспекцією «Олімпійського», визначила наступне. Стадіон не є придатним для проведення змагань рівня фінального турніру чемпіонату Європи. Причини — фізична та моральна застарілість даної споруди. Зношеність конструкцій стадіону, а також його не суто футбольна спеціалізація не відповідає  сучасним нормам проведення змагань найвищої категорії. От так, навіть без будівництва на передстадіонній площі наш «Олімпійський» не підходить для матчів Євро-2012. Аби претендувати на перемогу в тендері, потрібно споруджувати у Києві новий сучасний стадіон. Але про це, на жаль, навіть не йдеться.  Вочевидь, усвідомлюючи безперспективність затії з проведенням фінального турніру континентального чемпіонату 2012 року в Україні, Суркіс намагається використати цю інформаційну бульбашку задля власної вигоди. Оскільки така нагода у нього навряд чи колись з’явиться.