КОНСУЛЬТАЦІЇ

КОМУНАЛЬНІ ТАРИФИ
Хто встановлює та контролює ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги?
Іван БАБЕНКО
          м. Чернігів
          Відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги», встановлення цін і тарифів за виконання робіт та надання житлово-комунальних послуг, встановлення норм їх споживання та контроль за їх додержанням, а також дотримання законодавства України стосовно захисту прав споживачів у зазначених питаннях належить до повноважень органів місцевого самоврядування.
          Згідно зі статтею 31 згаданого закону, органи місцевого самоврядування затверджують ціни і тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат та їх виробництво. Підвищення тарифів на житлово-комунальні послуги є об’єктивною необхідністю в разі зростання цін на енергоносії для промислових споживачів, на матеріально-технічні ресурси, зміни рівня мінімальної зарплати, зміни обсягів надання послуг та через інші чинники.
          Постановою Кабінету міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, а також Типовий договір про надання послуг щодо них.
          Відповідно до пункту 32 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі Правила) й Типового договору про надання послуг щодо них виконавець послуг повинен надавати споживачеві в установленому законодавством порядку інформацію про перелік послуг, їхню вартість, загальну суму місячного платежу, структуру тарифів, норм споживання, режиму надання послуг, їхні споживчі властивості.
          Відповідно до пунктів 1 та 29 Правил, споживач має право на зменшення розміру плати в разі надання послуг не в повному обсязі, відхилення їхніх кількісних або якісних показників від затверджених нормативів споживання.
Слід також зазначити, що, згідно з пунктами 7 та 32 Правил, виконавець послуг зобов’язаний звільнити споживача від плати за послуги в разі їх ненадання та виплатити компенсацію за перевищення строків проведення аварійно-відбудовних робіт.
          Відповідно до законодавства України, Антимонопольний комітет, контрольно-ревізійні служби, цінові інспекції в областях постійно здійснюють перевірки правильності формування та застосування тарифів на житлово-комунальні послуги.

Держкомунгосп України

ПІЛЬГОВИЙ ЗАКОРДОННИЙ ПАСПОРТ

Чи є пільги учасникам війни та членам сім’ї померлого ветерана ВВВ під час отримання закордонного паспорта? І чи існують вікові обмеження для його отримання?
Ніна ЯКУШЕВА
           м. Первомайськ Миколаївської області
          Паспорт громадянина України для виїзду за кордон оформлюється згідно з Правилами оформлення та видачі паспортів громадянина України для виїзду за кордон і проїзних документів дитини, їх тимчасового затримання та вилучення, затвердженими постановою Кабміну України № 380 від 24.03. 2004 року.
          Із заявою про оформлення закордонного паспорта справляється державне мито. Пільги щодо сплати державного мита визначені статтею 4 Декрету Кабінету Міністрів України «про державне мито». Пунктом «н» статті 3 вказаного декрету за видачу паспорта громадянину України для виїзду за кордон учасникам громадянської та Великої вітчизняної воєн, інших бойових операцій щодо захисту СРСР і Української РСР з числа військовослужбовців, які проходили службу у військових частинах, штабах, установах, що входили до складу діючої армії, та колишнім партизанам ставка державного мита знижується на 50 відсотків. Додаткові пільги для окремих громадян щодо сплати державного мита (згідно зі статтею 5 декрету) мають право встановлювати місцеві ради народних депутатів.

Державний департамент у справах громадянства,
імміграції та реєстрації фізичних осіб МВС України

ХІМЧИСТКА ЗІПСУВАЛА РЕЧІ

Здала в хімчистку дві куплені рік тому дублянки. Назад мені їх повернули в невпізнанному вигляді: іншого кольору, деформовані. Я ці речі не взяла. Як одержати з хімчистки гроші і чи належить мені компенсація за моральний збиток (одна дублянка була унікальною)?
Марія ТАРАН
           м. Житомир
          Згідно з пунктом 4 Закону України «Про захист прав споживачів», за наявності в роботах (послугах) відступів від умов договору чи інших істотних недоліків споживач має право вимагати розірвання договору й відшкодування збитків. Таким чином, авторка листа має право зажадати від виконавця повернення сплаченої за послуги суми й відшкодування вартості пошкоджених речей.
          Про відступи від умов договору та інші недоліки в роботі, що не могли бути виявлені під час звичайного способу прийняття зробленого, споживач зобов’язаний повідомити виконавцю не пізніше трьох діб після їхнього виявлення.
          Виконавець зобов’язаний протягом місяця відшкодувати збитки, що виникли в зв’язку з утратою, псуванням або ушкодженням речі, прийнятої ним від споживача для виконання робіт чи надання послуг. Виконавець не звільняється від відповідальності, якщо рівень його наукових і технічних знань не дозволив виявити особливі властивості речі, прийнятої ним від споживача для виконання робіт чи надання послуг.

Віктор ЧЕВГУЗ,
юрист