Консультації

_x000D_

СИН — ЗА БАТЬКА

Мій батько здавав свою земельну ділянку в оренду. Орендар заборгував йому орендну плату за кілька місяців. Після смерті батька я став спадкоємцем цієї ділянки. Чи маю право вимагати від орендаря виплати заборгованої ще за життя батька орендної плати?
Микола ОЛІЙНИК 
           м. Теплодар Одеської області


        Згідно зі статтею 1218 Цивільного кодексу України, до складу спадщини входять усі права та обов’язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за винятком низки прав та обов’язків, які нерозривно пов’язані з особою спадкодавця. Право вимагати виплати заборгованої орендної плати за користування земельною ділянкою не є нерозривно пов’язаним з особою спадкодавця, а отже, переходить після його смерті до спадкоємців. Таким чином автор листа як спадкоємець має право вимагати від орендаря сплати заборгованої орендної плати. Крім того, в разі, якщо за життя власника ділянки (батька) судом було прийнято рішення про стягнення з орендаря неустойки (штрафу, пені) або відшкодування збитків за несвоєчасне внесення орендної плати, спадкоємець має право також вимагати сплати цієї неустойки або відшкодування збитків.


ПРИВАТИЗАЦІЯ ПРИСАДИБНОЇ ДІЛЯНКИ

Я живу у власному будинку, маю 10 соток землі. Якщо я приватизую цю ділянку, то чи буде мій єдиний син після моєї смерті платити за цю землю?
Владислав ОЛЕКСІЄНКО
           Макіївка Донецької області


        Пунктом 4 статті 116 Земельного кодексу України передбачається передача земельних ділянок безплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим кодексом. Це стосується насамперед присадибних ділянок. Тож вам слід лише документально оформити свою власність на присадибну ділянку. Таке ж право мав би і ваш син, як спадкоємець, після смерті батька. Якщо ваша родина й надалі планує проживати в цьому будинку, то приватизована присадибна ділянка чи ні значення не має, ніхто не може позбавити вас права на неї. А ось якщо ви захочете продати свій будинок, то покупця може зупинити неприватизована земельна ділянка. Щодо плати за землю, то вона складається лише з відповідного податку, що становить незначну суму (або й зовсім нульову, якщо власник має пільгу як, скажімо, учасник війни). За 10 соток вона не перевищує двох гривень на рік.


КОМПЕНСАЦІЯ НА ЛІКУВАННЯ


Я — ветеран праці, інвалід другої групи загального захворювання. На жаль, поїхати на лікування до санаторію в мене немає можливості. Але чула, що натомість маю право один раз на два роки отримати компенсацію на лікування в розмірі 150 гривень. Скажіть, так це чи ні?
Галина ФІЛІМОНЧУК
           м. Житомир


        Виплату грошової компенсації замість санаторно-курортного лікування передбачено тільки інвалідам війни один раз на два роки, якщо протягом двох років вони не одержували безплатних санаторно-курортних путівок.
        Інвалідам загального захворювання виплату грошової компенсації замість санаторно-курортного лікування чинним законодавством не передбачено.
        Ветеранам праці виплачується компенсація вартості самостійного санаторно-курортного лікування в розмірі не більше ніж середня вартість санаторно-курортної путівки. Середню вартість такої путівки визначає Міністерство праці та соціальної політики за поданням Фонду соціального захисту інвалідів та за погодженням з Міністерством фінансів України щороку в межах обсягу бюджетних коштів, виділених відповідно до закону про Державний бюджет на поточний рік.
        Середня вартість путівки для виплати грошової компенсації на 2006 рік становить 150 гривень. Тобто зазначена компенсація виплачується за умови перебування ветерана праці на обліку для забезпечення путівкою після самостійно проведеного санаторно-курортного лікування на підставі надання до органів праці та соціального захисту населення документів: заяви про виплату компенсації, квитанції про оплату вартості лікування, зворотного талона путівки, посвідчення особи.

Мінпраці України