Ми стурбовані станом формування тарифів на енергоносії, а саме на електроенергію, яка виробляється в Україні і вартість якої складає 13,8 копійки за один кіловат (АЕС – 8,8 коп., ГЕС – 7,0 коп., ТЕС – 20,8 коп.). Національна комісія з регулювання електроенергетики на грудень 2006 року встановила тариф на електроенергію на оптовому ринку 21,9 копійки за один кіловат тоді, як для населення відпускається по 24,36 копійки за один кіловат, а для промисловості та підприємництва (другий клас споживачів) по 38,88 копійки з ПДВ. Це тоді, коли електроенергія експортується до Білорусі за ціною 12,12 копійки за один кіловат. З цього аналізу виходить, що держава не зацікавлена в розвитку малого та середнього бізнесу та промисловості. Окрім цього, громадське об’єднання хотіло би отримати складові частини тарифів на електроенергію. Із цього стає незрозумілим, чому середня вартість електроенергії 13,8 копійки, а на енергоринку (з урахуванням ПДВ) складає 26,28 копійки за один кіловат, що в два рази перевищує середню ціну вартості електроенергії.
Своїм повідомленням НКРЕ інформувала громадське об’єднання про те, що в тарифі є інвестиційна складова на добудову енергоблоків АЕС. Нині енергоблоки добудовані.
Стосовно тарифів на природний газ: стає незрозумілою вартість газу для населення. Громадськість краю стурбована економічною необґрунтованістю ціни. Газу в Україні видобувається 20-22 мільярди кубічних метрів. Вартість видобутого в Україні газу складає 116 гривень за одну тисячу кубічних метрів. Незрозуміло, чому вартість газу з використання до 2,5 тисячі кубічних метрів за рік – 315 гривень, а більше 2,5 тисячі кубічних метрів – 478 гривень, більше 6,0 тисяч кубічних метрів – понад одну тисячу гривень за одну тисячу кубічних метрів газу на рік і більше 12 тисяч кубічних метрів – 1173 гривні.
Сім’я із чотирьох осіб використовує для приготування їжі близько двох тисяч кубічних метрів газу на рік. Для обігріву квартири площею 100 квадратних метрів та приготування їжі необхідно 6-8 тисяч кубічних метрів газу на рік.
Громадське об’єднання просить Кабінет Міністрів України та Національну комісію з питання регулювання електроенергетики підійти об’єктивно до вирішення проблемних питань та інформувати громадськість про прийняте рішення, зняти соціальну напругу в суспільстві та дати можливість всім громадянам України сплачувати реальні ціни за використані енергоносії, а промисловості та бізнесу дати можливість розвиватись і наповнювати державний бюджет.
З повагою та за дорученням ради ГО «Ділові люди Прикарпаття»
В. ГРОДЮК
м. Івано-Франківськ